Friday, February 3, 2017

Palju õnne, VANK!

Tänavu jaanuaris täitus viis aastat, mil järjepidevalt on edendatud noorsootöö arengut Toila vallas

Loomulikult oli noortevaldkond fookuses ka enne seda, kuid põhiliselt tegeleti tollal lastekaitse küsimustega, toimis huviharidus muusika- ja kunstikooli kontekstis ning huvitegevus koolis või spordikeskuses toimuvate ringide näol. Noorsootööd avatud noorsootöö mõistes hakati intensiivsemalt pakkuma noortele rajades valda noortekeskus, mis toetab noorte suhtlemist ja arendavat tegevust neile sobival kodu- ja koolivälisel ajal, seades esikohale noorte omaalgatuse arendamise ja luues tingimused mitteformaalseks õppimiseks, eelkõige kogemuste omandamiseks tegevuse ja suhtlemise kaudu.
Viis aastat on ühest küljest lühike, kuid teisalt piisavalt pikk aeg, et jätta endast märk maha. Näiteks on noortekeskuse ajaloo jooksul tuule tiibadesse saanud noortebänd Spetscher, koosseisus Lilian Männi, Alo Pungas, Arvo Pärt, Aadi Tepper, Andreas Astok ja Karl Sarap. Need noored on osalenud kahel korral vabariiklikul noortebändide võistlusel tuues 2014 aastal koju eriauhinna „Tulevikulootus“ ning Arvo parima trummari tiitli.
Voka Avatud Noortekeskuse tegutsemisaastate vältel on koostöös naaberomavalitsustega toimunud viis õpilasmalevat, kus nii mõnedki valla noored on saanud oma esmase töökogemuse osaliseks.
Viie aasta sisse mahub ka lugematul hulgal noorte initsiatiivi ja omaalgatust – filmiõhtud, vestlusringid ja kohtumised, koolitused, matkad, noortevahetus Wiesbadenis ja loomulikult noorsootöötaja jaoks hullumeelsena kõlavad „noortekaööd“.

Oleme jätkuvalt muutuste tuules!
Käesolevast aastast on noortekeskus Toila valla allasutuse Toila valla Spordi-ja Kultuurikeskuse hallata ehk Voka Avatud Noortekeskus ei ole enam eraldiseisev Toila valla allasutus.
Noorsootööd koordineeriva inimesena näen seda väljakutse ja võimalusena, eriti täna, mil seisame haldusreformi lävepakul. Pean oluliseks suurendada noortevaldkonna arenguteed koostöövõtmes. Oleme seadnud sihiks kaasata oma tegevustesse NEET noored ehk noored, kes ei tööta, ei osale haridussüsteemis ega õpi. Lähtudes Eesti noortevaldkonna arengukavast 2014-2020 ja noorsootöö valdkondadest on meie eesmärk noorte osalust suurendada ning järjepidevalt kaasata, sh. pakkuda rahvusvahelist kogemust läbi noortevahetusprojektide ning koostöös Voka Lasteaiaga leida välisvabatahtlik, keda kaasata lasteaia ja noortekeskuse igapäevatöösse.
Voka Avatud Noortekeskus on loodud noorte jaoks ja noortega koos – noortekeskuse tulevikuväljavaated on tekkinud inspireeritult noorte ideedest.

Maarja-Liisa Toost
noorsootöötaja

Et kõige paremini oskavad noortekeskuse tegemistest ja selle vajalikkusest rääkida need, kes sellega igapäevaselt seotud on, palusin mõnel aktiivselt noorel ja endistel noorsootöötajatel vastata paarile küsimusele. Noortest olid „vestlusringis“ Andreas Astok, Lilian Männi, Getter Marii Kalvik, Maris Murd, Maria-Helene Sternhof ja Karmel Markov. Oma mõtteid ja tundeid seoses Voka Avatud Noortekeskusega jagasid ka noorteka „sünni juures“ olnud Merle Harjo ja samuti Vokas noorsootöötaja ametit pidanud Sigrit Ustav.

Merle, Sina olid esimene, kes uue noortekeskuse sünni juures oli. Meenuta seda aega pisut. Millest kõik alguse sai, kuidas Sa selle juurde sattusid?
„Alguse sai kõik 2011 aastal kui ma töötasin noorsootöötaja-projektijuhina Jõhvi vallas. Toila Vallavalitsuse tollane lastekaitsespetsialist Kadri-Ann Mänd sai minuga mingisuguse sündmuse käigus jutule. See võis vabalt olla Ida-Virumaa Osaluskohvik 2011, mida korraldada abistasin. Sealt see lumepall veerema läks.
Kadri-Ann rääkis noorte algatusest luua noortekeskus ja sellest, et vald olla eraldanud noortele Vokas vastavad ruumid. Kui minu mälu mind ei peta, siis olid noored loonud ka seltsingu, et anda asjale veidi ametlikum jume. Nõnda kutsus Kadri-Ann mind kaasa mõtlema ja nende entusiastlike noortega kohtuma. Kuna olen Toila Gümnaasiumi vilistlane ning mulle igasugused kogukonnaalgatused väga meeldivad, siis sattusin mitmel nädalavahetusel ka ise noorteka ruume „renoveerima“. Kusjuures, sellesse oli juba toona kaasatud noortekeskuse tänane noorsootöötaja Maarja-Liisa, kes õppis siis veel Jõhvi Gümnaasiumi viimases klassis.
Nõnda me siis seal koos käisime ja plaane pidasime. Millisesse ruumi koosolekud, kuhu mängud, kuhu noorsootöötaja jne. Kuni üks hetk tuli mulle Toila vallast pakkumine noortekeskust juhtima tulla. Ja see tuli mulle täieliku üllatusena! Nimelt oli vahepeal otsustatud, et noortekeskus on Toila valla allasutus, mitte MTÜ või muu säärane organ. Ärge saage valesti aru, ka MTÜ võib olla noorsootöö kui teenuse osutamises väga tulemuslik, kuid tol hetkel polnud sellist teenusepakkujat kuskilt võtta ning ka mitmed rahastajad eeldasid, et noortekeskus tegutseb just omavalitsuse allasutusena. Kuna ma pean vallapoolset toetust väga oluliseks, siis oli see volikogu otsus samm, mis mind koheselt kõnetas.
No ja peale esimest kohtumist Toila Vallavalitsuses vallavanema, vallasekretäri ja arendusnõunikuga olin ma „müüdud“. Mõtlesin, et selliste asjatundlike ja pühendunud kolleegidega võib suure seikluse noortekeskuse loomise nimel ette võtta küll!
Seejärel algas ideede genereerimise, kalkulatsioonide, toetuskirjade, projektitaotluste, lõputuna näivate arutelude aeg. Tehtud saime! Koos noorte ja noortemeelsetega.
Oluline on siinkohal välja tuua, et ilma toetava meeskonnata, seda nii meie valla, kohalike noorte kui ettevõtete näol, oleks kogu protsess olnud kordades keerulisem ning aeganõudvam.
Suur rõõm on kuulda, et Toila valda tuuakse vastavates ringkondades endiselt eeskujuks kui noortesõbralikku omavalitsust, kes julgustab ja abistab noori enda ideede elluviimisel.“

Nii Merle kui ka Sigrit on ise väga noored inimesed. Mida annab töö noortega, ühe noortekeskuse juhtimine, noorele inimesele endale?
Sigrit: „Noortekeskuse juhatajana oli suur osa minu tööst seotud noorte mitmekülgse arendamisega, toetamise ja arenguks sobiva keskkonna loomisega, kuid pean tunnistama, et eelkõige õppisin ma neilt endilt. Lisaks silmaringi avardamisele tunnen, et olen palju enesekindlam ja teadlikum oma soovidest ning vajadustest. Leian, et noored inimesed peavad haarama võimalustest ja mitte kartma ebaõnnestumist ja kui mõnikord ei lähe kõik nii, nagu peab, siis teadma, et eksimine on inimlik.“
Merle: „Lihtsam oleks ilmselt vastata küsimusele, mida see mulle ei andnud. Loetelu kogetust võiks olla lehekülgede pikkune. Olulisemate märksõnadena toon välja, et mõistsin, kui olulised on süsteemsus, kannatlikkus, eesmärkidele ja meeskonnatööle orienteeritus, ka otsustuskindlus. Sinna lisandub hulgaliselt erinevaid kogemusi, vahvaid kolleege siin ja sealpool riigipiiri.“

Mina ütlen VANK, Sina ütled?
Maris: „Koht, kus saavad kokku kõige aktiivsemad noored.“
Getter Marii: „Noortemeelne.“
Maria-Helene Sternhof: „Koht, kus ma tean, et olen alati oodtaud. Noortekas on muutunud mulle ja päris paljudele teistele Toila valla noortele kui teiseks koduks. Seal on alati ainult head inimesed ja hea seltskond – mitte keegi ei lahku sealt kunagi halva tundega.“
Karmel: „Mina ütlen, et see on seal käivate noorte teine kodu. Koht, kus nad saavad sõpradega soojas olla ja mõnusalt ning turvaliselt aega veeta.“
Lilian: „Voka Avatud Noortekeskus, koht kuhu saab tubli aktiivne noor veel peale pikka koolipäeva minna. Võimalusi on seal palju, kas puhkad mõnusalt mugaval diivanil, jagad muljeid oma päevast toredate noorsootöötajate Maarja-Liisa ja Relikaga, sead end xboxi taha mängima, pead maha mõne lauamängude lahingu sõpradega või osaled mõnes projekti kirjutamises ja Noortekeskuse tulevikuplaanide väljamõtlemises.“
Andreas:Voka Avatud Noortekeskus ehk mõnus koht, kus oma sõna maksma panna ja sõpradega musitseerida või lihtsalt toredalt aega veeta.“
Merle: „Emotsionaalne mina ütleb: „Meie noortekas!“, veidi tõsisem mina ütleb: „Meie valikud olgu ka edaspidi noortekesksed, mitte keskpärased.“
Sigrit: Isiksus. On imeline näha, kuidas erinevas eas, eri tausta ja huvidega noored üheskoos ja teineteisele toetudes isiksustena arenevad, jäädes seejuures iseendaks.“

Kas ja miks on ühel omavalitsusel vaja noortekeskust?
Karmel: Ma arvan, et see, kas omavalitsusel on vaja noortekeskust, on kindlasti suhteline. Mõnes omavalitsuses ei olegi võib-olla nii palju noori, et nad ei võiks lihtsalt teineteisel külas käia. Aga samas ei näinud ma selleks ka meie omavalitsuses konkreetset vajadust enne, kui ta siia tekkima hakkas. Praegu on ta kahtlemata vajalik ja tore koht. Ja seda just sellepärast, et noortel peab olema turvaline, mugav ja mis kõige tähtsam – vaba õhkkonnaga koht, kus koos olla. Enamik ulakatest mõtetest, mis noortel tuleb, tekivad minu arvates lihtsalt igavusest. Noortekeskus on sellele suurepärane lahendus.“

Miks peaks/võiks üks Toila valla noor olema huvitatud/kaasatud noortekeskuse tegemistesse?
Sigrit: „Leian, et noortekeskust tuleb võtta kui võimalust. Võimalust end arendada, teostada, proovile panna ja selle kõige juures saada uusi sõpru ja lahedaid kogemusi. See on just kui avatud uks – kes tahab, see astub sisse, kes tahab kõnnib mööda. See, mida igaüks noortekeskusest leiab sõltub temast endast. Ma ei ütle, et noortekeskused on kõigi jaoks, kuid olen kindel, et kõik soovijad leiavad noortekeskusest enda jaoks midagi olulist.“
Merle: „Noortekeskuse tegevuse üks eesmärke on tingimuste loomine selleks, et noorel tekiks huvi. Ehk siis efektiivse kaasamise üks võtmesõnu võikski minu hinnangul olla millegi vastu huvi tekitamine.
Kuna noortest inimestest saavad üks hetk „suured inimesed“, siis on oluline ka läbi noorsootöö õpetada noortele oskuseid, mis aitavad neil enda ja end ümbritsevaga edukalt toime tulla. Mõneti kurb, et endiselt tuleb toonitada, et noorsootöö ei saa olla pelgalt vaba aja veetmise võimaluse pakkumine. Palju olulisem on välja selgitada konkreetse piirkonna noori mõjutavad tegurid ja tegeleda mõtestatud suunamise ja kaasamisega.
Nii pere kui ka kool peaksid julgustama noort osalema noortekeskuse tegevustes. Usun, et Voka Avatud Noortekeskus aitab noorel olla ise nii elamuste „tootja“ kui „tarbija“ ning seeläbi saada vahvaid ja õpetlikke kogemusi.“
Getter Marii: „Kui sa oled piisavalt aktiivne noor ning sind huvitab Toila valla heaolu ning noortekeskus, siis minu arust peaks sind lausa huvitama see, mis meie vallas toimub.“
Maria-Helene: „Meie valla noored peaksid osalema, et arendad erinevaid külgi endas ja saada palju lahedaid kogemusi.“
Lilian: „Arvan, et kui sa oled noor, kes tahab areneda ja tegutseda ja midagi korda saata, siis kindlasti! Kui meie valda on tekitatud selline noortesõbralik keskus, siis tuleks ka selle pakutud võimalustest viimast võtta. Sest just see tunne, kui oled teinud midagi uut ja põnevat ning sa näed lõpuks seda tulemust, kui vägevalt on see õnnestunud või märkad, kuidas sa ise oled selle käigus arenenud – see on seda väärt. Kuna meie, noored, oleme osa meie vallast ja tahame, et elu siin liiguks, siis tuleb teha seda üheskoos. Noortekeskus on väga hea algus selleks erinevas vanuses noortele.“

Mida on noortekeskuse tegevustes osalemine Sulle isiklikult andnud?
Maris: „See on mulle juurde andnud aktiivsust ja julgust.“
Maria-Helene: „Noorteka tegevustes kaasa löömine on minule juurde andnud kindlasti palju julgust ja tahet muuta Toila valda paremaks kohaks.“
Karmel: „Oi, palju on andnud. Sealt sain oma esimese ametliku töökogemuse, tänu millele sain ka oma esimesel "ilma vanemateta reisil" käidud. Ja väga hindan ka neid kordi, kui soe suvepäev järsult äikesetormiks pöördus ning noortekas mulle ja mu sõpradele ikka ja jälle sooja varjualust pakkus.“
Lilian: „See on andnud mulle julgust öelda välja oma arvamus ja julgustada ka teisi noori. Noortekas on arendanud minus piiridest välja mõtlemist ja uskumist, et kui sa midagi väga tahad, siis püüdle selle poole ja tee see asi ära. Noorteka tegevustes on alati näha koostöö tegemise rõõmu, nii oma sõpradega kui ka uute noortega. Ja jällegi pluss kirjas – tänu noortekas osalemisele olen saanud palju uusi tutvusi.“
Andreas:Suurepäraseid kogemusi seoses asjade korraldamisega. Tutvusi uute inimestega isegi väljaspoolt Eestit.“

Seoses sünnipäevaga toimus jaanuarikuus noortekeskuses mitu toredat sündmust. Esimene pidu oli suunatud 7-12 aastastele noortele.
Noortel käis külas Pipi Triinu Nõmmiste, kes on just kui "Hunt Kriimsilm" – tantsib, laulab, näitleb ja kõigele lisaks veel õpib ka suurepärastele hinnetele. Lisaks põnevale kohtumisele mahtus õhtusse ühistööna tordi valmistamine ja loomulikult pärast selle söömine!

Foto: Maria-Helene Sternhof
19. jaanuaril toimus Noortekohvikus vestlusring „Minu unistuste Toila“.
Noortekeskuse ümarlaua ruumi kogunes ligi 30 Toila valla noort ja noortemeelset Toila Vallavalitsusest, Toila Gümnaasiumist ning Voka Lasteaiast. Ühiselt arutleti Toila Gümnaasiumi tuleviku üle ning Toila valla noorte vaba aja veetmise võimaluste ja noorte algatuste toetamisest.
Arutelu tulemusel leiti, et Toila Gümnaasiumi säilimine sõltub suuresti noortest endist ning nende vanematest. Tänased abituriendid kinnitasid, et soovivad kooli arengusse anda oma panuse kindlasti ka vilistastena – märgiti ära, kui oluline on omandada haridust kodukohas, olles sealjuures veendunud, et väikses piirkonnas õpilased õpivad ja õpetajad teevad oma tööd suurema missioonitundega. Esile tõsteti, et erinevad haridusasutused peaksid võtma üksteist, kui partnerit.

Foto: Maarja-Liisa Toost
Noorte silmis suurimat muret tekitab kergliiklustee puudumine Toila ja Voka vahel, mis lihtsustaks ja muudaks teisalt ka liikumist kahe aleviku vahel turvalisemaks. Arutelu tulemusel sündis sotsiaalmeediasse grupp „Toila-Voka vahel liiklejad“ (Mis oma kogemusele toetudes toimib päris hästi. - Toimetaja) ning veidi kõrgemal tasandil võetakse arutlusele leida võimalus pakkuda õhtustel aegadel vajaduspõhist transporti noortekeskusest Toilasse.
Murekohana tõsteti veel esile Toilas asuvat spordiväljakut, mis on soojal perioodil aktiivses kasutuses, kuid mille kate vajab hädasti uuendamist. Ühe võimalusena nähakse koostööd valla arendusnõunikuga vastava projektifondi leidmiseks, kuid ei välistatud ka tuluõhtu korraldamist ning kohalikelt ettevõtjatelt sponsorluse palumist.
Vestluses lasteaia esindajatega sündis idee sütitada projekt „Noored tagasi lasteaeda“ ehk kaasata endiseid kasvandike külalisesinejatena kasvatustöösse. Lisaks käidi välja mõte alustada lasteaedade ja kooli vahel koostööprojekti „Sõbra varjutamine“, mille raames koolieelik saab endale koolis ühe sõbra, kes aitab enne kooli asumist ning õpingute alustamise vältel koolikeskkonnas kohaneda.
Loomulikult noppis ka noortekeskus omale paar täitsa teostatavat ideed. Inspireerituna vestlusringist korraldab Voka Avatud Noortekeskus sügisel avatud uste päeva, et meie tegevustega saaksid end kurssi viia nii noored, kui nende vanemad.
Teine eesmärk, mille ümarlaua tulemusel endi jaoks püstitasime, on Toila alevikus olevate noorte aktiviseerimine. Eesmärgi saavutamiseks planeerime noorsootöö tegevused aegajalt viia Vokast Toila.

Kas üldse ja kuidas saavad noored suunata neile oluliste otsuste tegemist omavalitsuses?
Karmel: „Vastus küsimuse esimesele poolele on raudne jah. Meie väikeses omavalitsuses on väga lihtne otsuseid suunata. Tihtipeale piisab juba sellest, kui lihtsalt valla töötajatele öelda, mida sa arvad. Palju keerulisem on seda teha riiklikul tasemel, aga ka selleks on noored võimelised. Näiteks hiljuti kinnitatud valimisiga langetav seadus jõustus põhiliselt tänu Eesti Noorteühenduste Liidule (ENL), kes nägid selleks küll aastaid vaeva, aga võimalik on kõik.“

Sünnipäevanädala lõpetas muidugi noortele kohaselt üks korralik pidu.

Foto: Kalev Lait
Aga alanud aasta toob Toila valla noortele kindlasti veel palju toredaid kohtumisi ja arendavaid ettevõtmisi – näiteks lennutab Indrek Tarand 10 Toila valla noort Brüsselisse Euroopa Parlamenti, september 2016-september 2018 osaletakse programmis "Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine". Ida-Viru keskpiirkonna koostöögruppi kuuluvad Toila vald, Jõhvi vald, Kohtla vald, Kohtla-Järve linn ja Kohtla-Nõmme vald. Koostöögrupi eesmärk on laiendada noorsootöös osalemise võimalusi ja suurendada noorte kaasatust noorsootöösse piirkondlikul tasandil.

Ega muud, kui soovime edu ja lusti tegemistesse, häid ideid ja kirgastavaid kohtumisi nii noortele, kui ka neile, kes koos nendega!

Lea Rand






No comments:

Post a Comment